Подорож Ecokids по садочках Європи, наш європейський досвід

Ми дуже раді, що в нас в Україні є небайдужі люди, які хочуть розвивати дошкілля, вкладаючи багато часу та знань. Зокрема це талановиті жінки з Kid's Dream (Київ), Елена Хеппи-Лайф (Харків), Happyzone (Київ) Мережа дитячих закладів "Тотоша" ( Київ) та EcoKids дитячий клуб-садок (Львів).
Цього року ми побували у декількох дитячих закладах різних країн. Хочемо поділитися з вами невеликим досвідом. Наша робоча поїздка тривала 1 тиждень. Планували цю подорож ще з грудня. Довгі перемовини, так як мало хто був готовий прийняти делегацію з України. Але деякі заклади були приємно вражені, що у нас таке бажання, пропозиція обмінятися досвідом, тому були дуже раді нашому Візиту. Отже за 6 днів ми відвідали: Краків -3 садки, Дрезден -1, Варшава -2, Прага -1.

Дитячі заклади всі різні приватні та державні. В порівнянні з українськими садочками все спрощено, як в прямому так і в переносному плані, зведено до мінімуму. Ніяких написаних занять
( спрощено для вихователів) звичайно річний навчальний план є. Але немає такої великої кількості писанини. У дітей значно менше занять. Вони більш вільніші і надають перевагу інтегрованим заняттям. Усі заклади зацікавлені в хорошому та кваліфікованому персоналі, тому постійно підвищують їх професійний рівень. Теж цікавим було і те, що ми зустріли багато вихователів – мужчин. Це досить популярно у Європі. Незважаючи, що професія педагога є добре оплачуваною та престижною, навіть у європейських країнах є теж нестача кадрів.

Нас цікавило питання методичного наповнення (посібники) закладів. І незважаючи чи це державний (муніципальний), чи приватний дитячий заклад на кожну дитину закупляють спеціальну папку з дидактичним матеріалом (прописи, альбоми, заготовки…) Це програма затверджена мін освітою у Польщі. Це значно спрощує роботу вихователя і методиста, яким достатньо працювати з цими матеріалами та лише вибирати методи подачі інформації.

Актуальна проблема дитячі майданчики, їх теж бракує, мінімальні за розмірами. Спальні кімнати - відсутні взагалі, діти сплять або на матрацах або на невеличких ліжечках, в тих же кімнатах де проводять день, в них це називається - відпочинок. В більшості закладах діти після 5 років взагалі не «відпочивають». Стосовно харчування - кейтерінг (привозна їжа), але в деяких польських дит закладах були власні кухні (лише в державних садочках.) нас вразило те що багато де, діти їдять з пластмасової посуди. Зразок меню є у нашому відео.

Медпрацівники відсутні у всіх закладах де ми були. Жоден працівник дитячого закладу не має права - за проханням батьків - дати дитині будь які медикаменти чи це гомеопатія чи промити ніс сольовим розчином. Є винятки - при наявності довідки від лікаря та письмова згода обох батьків. У разі травматизму - викликають швидку, до дитини вихователь не підходить, не має права надавати медичну допомогу. Великий плюс що і діти і працівники застраховані.

Спілкуючись з власниками та з вихователями ми чітко побачили співпрацю між сім‘єю та дитячим закладом. Дитячі заклади не несуть відповідальності за виховання та навчання дітей, а лише допомагають батькам. Батьки виховують своїх дітей, дотримуючись формули «Я приклад» - самоорганізації, режим дня і тільки на цих живих щоденних прикладах діти переносять на себе модель дорослого життя. Звідси висновок, що всі діти завжди беруть приклад з власних батьків. Тому варто пам’ятати прості істини: Повага, Культура, Любов, Традиції.

Одна маленька ситуація, яка зображає різницю в менталітетах: Дівчинка одягла кросівки, правий на ліву ногу, лівий на праву. Вихователь це бачила, але промовчала, не зробила зауважень, не перевзувала. Дала можливість дитині самостійно зрозуміти, що це не зручно. Ця дівчинка зробила декілька кроків і одразу ж самостійно перевзулась, так як їй стало не комфортно йти. І це все відбувалося на очах мами, яка спокійно за цим всім спостерігала. У нас ця ситуація виглядала б іншим чином: (просимо без образ)
А) мама ( в більшості випадків) зробить купу зауважень вихователю, типу що не пильнують, а ми за це платимо, це ваша робота…
Б) вихователь сказала б дитині перевзутися так як правий кросівок посвариться з лівим ( тобто дитина не отримає особистий досвід) або в більшості випадків зробить це сама. Ось і вся різниця.

В основному всі заклади дотуються місцевим бюджетом. Дрезден - собівартість перебування дитини в місяць обходиться 600-700€ з яких батьки оплачують 200-300€ . Польща ( Краків/Варшава) приватний в місяць 2400злт (тут нам не дали чіткої відповіді про оплату батьків) державні -1200злт ( батьки платять 100злт), 800злт - 50/50. Прага близько 400€ ( теж не хотіли уточнювати дотацію).

Комунікація батьки-дитячий заклад.
Усі батьки шанують і поважають навчальний процес, тому поняття скиньте фото, переписка (-як себе почуває?, - чи має апетит?). Такого небуло ніде. Всі чітко знають свої обов`язки і цінують роботу один одного. Жодних Viber переписки чи смс. Якщо дитина відсутня, то про це повідомляють заздалегідь або через email .

Відеоспостереження для доступу батьків відсутнє. Використовується тільки в цілях безпеки ( і не у всіх закладає є відеоспостереження) У Європі дуже актуальне питання щодо захисту персональних даних. Тобто у дит зак є списки дітей, але без уточнення прізвищ. ( мова йде про списки, які вивішують на загальних дошках оголошень ).
Для прикладу на шафці є ім’я (картинка) або фото дитини. Жоден заклад не має права без письмової згоди батьків виставляти фото в соц мережі. Взагалі поняття фото протягом дня відсутнє, це немає жодного відношення до дитячого закладу. Для прикладу мамі не мають права відправити фото з заняття, де є присутні інші діти з вихователем.

Нам дуже сподобалось демократичне відношення батьків, тобто поняття збитих колін, висипка, воші, вірусні інфекції, вітрянки - це все сприймається здорово, як природні процеси в яких ростуть діти.

Підсумовуючи побачене, ми переконалися, що в ЕкоКідс ми працюємо в правильному напрямку. Використовуємо сучасні методи навчання, пропагуємо здоровий спосіб життя та дбаємо за довкілля.

Шановні батьки давайте разом виховувати щасливих, здорових, успішних дітей.
Бажаємо усім нам сили, терпіння та любові.